Планинарски клуб "Тодор Пътов"

Ела с нас, вместо да мечтаеш!

Преди да тръгнем към планината трябва да знаем и да спазваме следните правила:
ДЕСЕТ ПЛАНИНАРСКИ ПРАВИЛА

  • Всяка проява която се оглавява от организатор /водач/, се организир апредварително по отношение на: маршрут, нощувки, транспорт и времетраене.
  • Планинският водач разяснява предстоящия преход, особеностите на терена и определя спасител на групата.
  • По време на преходите участниците трябва да се движат заедно с водача. Отделянето от групата става с негово разрешение.
  • По време на проявата участниците са длъжни да изпълняват стриктно изискваниятана водача.
  • По време на проявата водачът има право да внася по своя преценка корекции в маршрутаи графикана придвижване.
  • Водачът има задължението при пристигане в хижата да настани участниците и даосигури подходящи условия за пребиваването им
  • В планинските хижи и обекти, участниците са длъжни да спазват законовите изисквания за ред.
  • При напускане на района на хижата, всеки участник е длъжен да уведоми предварително и лично водача за това.
  • Планинарите трябва предватително и лично да информират водача за здравословни проблеми.
  • Ако по време на проявата се почувствате зле, незабавно и личноинформирайте водача за това
  • Лекарства и медикаменти се вземат персонално от всеки участник.Планинския водач има право да извършва само долекарска помощ.
ОСНОВНИ ПРАВИЛА ЗА ТУРИСТИТЕ ПРЕЗ ЗИМАТА
  • Организирайте предварително много старателно Вашия излет(поход, изкачване).Проучете маршрута- неговите особености и опасности.Съставете план за движение, като се съобразявати с късия ден и сложната зимна обстановка.
  • Подберете внимателно участниците в групата. Те трябва да са приятели, добре да се познават, с еднаква или близка физическа подготовка и екипировка.Не формирайте големи групи .
  • Тръгвайте на път само ако сте здрави и добре нахранени. Носете в джоба си дребни "енергийни" храни (шоколад,сушени плодове и др.)
  • Заредете мобилния се телефон и си запишете аварийните номера на ПСС.
  • Информирайте близките си за Вашия маршрут и крайния срок за завръщане.
  • Зопознайте се с метеорологичната обстановка. Следете нейното развитие и изменение.
  • Желателно е облеклото Ви да бъде в ярки цветове.

ПЛАНИНСКА ЗАСТРАХОВКА
ДЕЙНОСТТА ПЛАНИНСКО СПАСЯВАНЕ Е СКЪПО СТРУВАЩА ДЕЙНОСТ. Големи са разходите за обучението и последващата квалификация на спасителите, за поддържането на постоянната готовност на отрядите, постовете и съоръженията, за материално-техническата база, за защитната екипировка и съоръжения, за медицинските, техническите и енергийните консумативи. ПСС не е на бюджетна издръжка, а се подпомага доколкото е възможно от държавата чрез БЧК, поради което средствата са крайно ограничени и недостатъчни.

От 01.08.2000г ПСС при БЧК въведе "Списък на видовете помощ, оказвана от ПСС при БЧК на български граждани и съответната им цена". С приходите от оказаната помощ ще се покрият част от направените разходи по спасителните действия. Това ще позволи дейността да се поддържа и развива, тоест да се продължи да се помага на пострадалите. Планинските спасители дават безвъзмездно своя труд при спасителните акции в планината, но всяко действие, всяка спасителна операция има своите разходи /предварителна готовност, консумативи, горива, обучение и т.н./ и пострадалия, който предизвиква тези действия, следва да поеме и разходите по тях. Отново подчертаваме, труда на планинския спасител не се заплаща, ПСС оказва долекарска помощ на мястото на нещастието, обикновенно при сложни теренни и метеорологични условия, някъде високо в планината след което извършва транспорт със специализирани спасителни съоръжения и предава пострадалия там, където се извършва медицинска спешна помощ.
върни в началото
ПЛАНИНСКА ЗДРАВНА ЗАСТРАХОВКА
От началото на декември 2000г., на българския застрахователeн пазар се предлага най-после дългоочакваната планинска здравна застраховка. Това е една добра алтернатива на директното разплащане и считаме, че е по възможностите на всеки, който практикува планински спортове и туризъм - застраховка на стойност около 30лв на година, покрива разходи до 1000 лв, като за сравнение, при нещастен случай на ски-писта, за спасителната работа(400лв) и транспорта(160лв) се заплаща общо 560лв. Планинската здравна осигуровка отдавна е влязла в практиката на жителите на планинските държави, излетуващите по планините. Там е немислимо да практикуваш ски, алпинизъм, сноуборд, парапланеризъм, планински велосипед, туризъм и да нямаш планинска застраховка. Това внася сигурност, това е и икономически изгодно, защото ако няма застраховка, пострадалият във всички случаи следва да заплати в брой разходите по спасителните операции.

СПИСЪК НА ВИДОВЕТЕ ПОМОЩ , ОКАЗАНА ОТ ПЛАНИНСКАТА СПАСИТЕЛНА СЛУЖБА ПРИ БЪЛГАРСКИЯ ЧЕРВЕН КРЪСТ НА БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИ И СЪОТВЕТНАТА ИМ ЦЕНА, ПРИЕТ НА ОСНОВАНИЕ НА ЧЛ. 6 ОТ ЗАКОНА ЗА БЧК, С РЕШЕНИЕ НА НК НА БЧК, ПРОТОКОЛ №176/3.11.2006г И ВАЛИДЕН ОТ 01.01.2007г.


No Видове помощ Цена лв
1 Нещастен случай в планината 557
2 Нещастен случай на ски-писта 400
3 Акции за търсене 724
4 при повече от 24 часа 40/час
5 Акция при лавинно нещастие 955
6 при повече от 48 часа 40/час
7 Транспортиране на пострадал със специални спасителни средства на ПСС 160
8 Транспортиране на мъртвец 280
9 Поръчка за издирване 90
10 Първична мед. помощ в спасителен пост или база на ПСС 30
11 Акция с използване на хеликоптер 1500/час

Застраховка можете да направите в клоновете на следните застрахователни компании в цялата страна: ЗК"Уника", QBE international, HDI Застраховане, ДЗИ-Общо застраховане АД, Булстрад,ОЗК АД , ЗПАД "Армеец", Дженерали животозастраховане АД ,Лев Инс АД ,Бул Инс АД , ,ЗАД Виктория, както и във всички бази на ПСС в по-големите планински центрове и в някои подстъпи на планините.
Денонощни целогодишни постове на ПСС
Централен денонощен пост -София
02/963 20 00; 088/14 70; 048/18 43
Спасителна база "Алеко"-Витоша
02/967 11 55; 088/14 72
Сайта на Планинска спасителна служба
http://www.pss.bg/
Спасителна база "Банско"-Пирин
07443/8132; 088/ 14 74
Спасителна база "Студенец"-Пампорово
03021/8336; 088/14 75
Спасителна база "Боровец"- Рила
07128/450 ; 088/1473
При измръзване забравете за разтриване със сняг
С д-р Славян Стоилов разговаря Галина Спасова
Д-р Славян Стоилов е участник и лекар в десетки експедиции и е от малцината наши експерти по медицина на пътешествията. Изкачил е три континентални първенеца, посетил е над 80 страни.
- Д-р Стоилов, какво не знаем за опасността от измръзване и какво точно разбират специалистите под този термин?
- Буквално той означава измръзване на части от тялото. Докато преохлаждането означава това, което наричаме бяла смърт. Тоест бялата смърт в България се случва много рядко. Измръзванията, колкото и да е странно, могат да станат и в града, и при температури над нулата. Най-често - когато няма чисто зимни условия и когато хората не се пазят, понеже знаят, че температурата е над нулата. Характерните за зимата измръзвания се случват най-вече през преходните сезони. Защото има температура, която е обективна и е валидна за предметите. Но т.нар. ефективна или субективна температура е валидна само за живите организми и се определя от силата на вятъра. Като зависимостта между силата на вятъра и субективната температура расте в геометрична прогресия. Има специални таблици за еквивалентната температура. Тоест ние може да имаме прогноза плюс 4 градуса, но при сила на вятъра 40-50 км в час тя да стигне до минус 10, примерно. - Най-опасен е вятърът?
- Да, и когато е съчетан с повишена влажност в преходните сезони. Най-големите драми в българския туризъм са настъпвали в късна пролет или ранна есен. Измръзванията се случват на най-логичните места – пръстите на ръцете и на краката. Те имат най-голяма площ и през тях се излъчва най-много топлина. И когато те започват да изстиват, за да се запази тялото живо, да има топлина за гръдния кош, където е сърцето, и за главата, то започва да си прибира топлина от тези части, които не са му нужни в момента, и да ги „отписва”. И освен че човек губи най-много топлина през пръстите на краката и на ръцете, тялото допълнително прибира топлина от тях навътре. Пръстите не се хранят и измръзват.
- Какви са първите признаци за настъпило измръзване?
- Първата степен е побледняване на кожата и начало на обезчувствяване на засегнатите пръсти, започват да побеляват скулите, носът и ушите. В тази фаза може да се помогне много.
- Кои са най-грубите грешки в опит да се преодолеят началните степени на измръзване?
- Първо, разтриването със сняг, което води до изключително тежки поражения, и второ – употребата на концентриран алкохол. Защото обикновено той се използва в дози, надхвърлящи терапевтичните. След краткотрайно разширяване на кръвоносните съдове, по време на което тялото е загубило още повече топлина, действието на алкохола изчезва. Друга грешка - когато се влезе в хижа, веднага да се отиде до печката, да се топят ръцете или краката в гореща вода. Тогава стават най-тежките поражения. Кожата буквално може да окапе след няколко дни. Виждал съм хора, които почти се опират в печката, защото нямат чувствителност, и си залепват даже ръцете върху печката. А при опитни планинари се е налагала ампутация на краката, защото при измръзване на стъпалата са ги потопили в гореща вода. Голяма грешка е да се носят ръкавици с пет пръста – изберете без пръсти или с един пръст.
- Как се разпознава втората степен на измръзване?
- Започват да се проявяват и общи симптоми. Треперенето като физиологичен механизъм при всички животни е опит на тялото да се спаси, като си произведе топлина. Така че страшното не е, когато човек почва да трепери от студ, а когато престане да трепери. Тогава трябва да има приятели да го спасяват, защото той вече не може да направи нищо. И когато първоначалното обезчувствяване на крайниците и зачервяването премине в побледняване и започне треперенето, нещата навлизат в следващата фаза, което е вече доста по-сложно. Едно е сигурно – веднъж измръзнали части на тялото, остават за цял живот по-чувствителни и винаги има опасност от същия проблем.


- Най-коварните места по нашите планини?
- Това е Стара планина, която е климатична граница и там времето може да се промени в рамките на 20 минути. Наистина най-големите трагедии в българския туризъм са станали в Стара планина. Виждал съм как времето се променя за 10 минути. И винаги съм твърдял, когато са ме питали, разбира се, че Стара планина, първо - не е за сам човек, независимо дали през лятото, или през зимата, и второ – тя е само за подготвени туристи.